Skip to content

درمان /

درمان لکه های پوستی

درمان لکه های پوستی

Age spot ها مجموعه ای سطحی از پیگمانته های پوست هستند که در ناحیه اپیدرم بوجود می آیند و همانطوری که از نام آن¬ها مشخص است مربوط می شود به روند افزایش سن در انسان. و اغلب در اثر قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید و بالا رفتن سن بوجود می آید.

فرکل یا کک ومک لکه های قهوه ای کم رنگ و کوچک هستند که معمولا بصورت پراکنده درصورت و نواحی در معرض نور افتاب مثل پشت دست ها ظاهر میشود .در بروز کک ومک عوامل ژنتیکی کاملا دخیل است ولی عوامل محیطی خصوصا نور افتاب در بروز و تشدید آن کاملا اثر دارد . عوامل هورمونی هم می تواند در ظهور این لکه ها تاثیر گذار باشد .در مواردی هم استرس و تنش های عصبی باعث تشدید کک ومک در افراد مستعد میشود .

Café au lait: این ضایعات Hyperpigmentad مادرزادی هستند که در اثر افزایش ملانین ها و با حضور مقادیر زیادی از ملانوزوم ها ایجاد می شود رنگشان از قهوه¬ای روشن تا قهوه ای تیره متغیر است ،ممکن است سطح هموار یا ناهمواری داشته باشند. از نظر سایز هم با هم متفاوت هستند.این لکه ها در دوران نوزادی ممکن است خیلی روشن باشند و به راحتی معلوم نباشند ، اما احتمال دارد بعد از 2 سال بزرگتر و تیره تر شوند.

لکه های حاملگی یا ملاسما یا کلواسما که به آن لکه هورمونی هم میگویند این لکه ها ابتدا بصورت لکه های قهوه ای کم رنگ ( بزرگتر از کک ومک ) ظاهر میشود و بتدریج بزرگتر و تیره تر می شود وگاها در موارد شدید مناطق وسیعی از صورت ( مثلا گونه ها یا بینی یا پیشانی ) را درگیر میکند . همانند کک ومک سه علت ژنتیک _ هورمون _ و نور آفتاب در بروز و تشدید آن دخیل است ولی بر خلاف کک ومک، در ملاسما نقش عوامل هورمونی بارزتر و آسکارتر است . ملازما به 3 نوع دسته بندی می شود: 1-اپیدرمال2- ترکیبی (ترکیب اپیدرمال و درمال) 3- درمال نوع اپیدرمال به راحتی قابل درمان است ، نوع ترکیبی هم نسبت به درمان خوب جواب می دهد اما نوع درمال به سختی درمان می شود.
ویتیلیگو یا برص که با نام لک و پیس هم شناخته می شود به صورت لکه هایی کمرنگ تر و یا بدون رنگ نسبت به پوست طبیعی ظاهر می شود. این بیماری بر اثر از دست رفتن موضعی و پیشرونده سلولهای مولد رنگدانه و عملکرد ناقص ملانوسیت ها(سلول های رنگدانه پوست) در تولید ملانین بروز می کند.
این تیره شدن هنگامی اتفاق می افتد که ملانین اضافی (رنگدانه قهوه ای که رنگ عادی پوست را تولید می کند) سبب ایجاد رسوبات در پوست می شود. ضایعات پیگمانته می تواند روی هر رنگ پوستی تاثیر بگذارد. اما بعضی از افراد بیش از دیگران در معرض آن قرار دارند.

بیشتر بخوانید

ضایعات پیگمانته در نحوه شروع هم متفاوت است. این اختلال می تواند از قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض نور آفتاب نتیجه بگیرد و با گذر زمان به آرامی پدیدار شود. حال که با تعریف ضایعات پیگمانته آشنا شدیم بهتر است که به دلیل پشت لکه های تیره ناخواسته بپردازیم.

دلیل بروز ضایعات پیگمانته شامل تغییرات هورمونی، عوامل محیطی و گزینه های مربوط به سبک زندگی است. حتی بیماری های پوستی همچون آکنه هم بعد از بهبود، لک های تیره رنگی از خود بر جای می گذارند. سایر دلایل وجود لک های تیره رنگ، شامل آسیب به پوست از جمله آسیب در اثر جراحی هستند. خال ها دانه های کوچک قهوه ای رنگ هستند که می توانند در هر جای بدن ظاهر شوند اما بیشتر روی صورت و بازوها دیده می شوند.

وجود خال می تواند ارثی باشد. یکی از انواع رایج ضایعات پیگمانته لک های حاصل از سن و سال و لک های کبدی هستند. گاهی این لک ها به علت آسیب ناشی از آفتاب اتفاق می افتند و پزشکان آن ها را لنتیگو می نامند. این نقاط تیره و کوچک معمولا روی صورت، دست ها و سایر قسمت هایی که در معرض آفتاب هستند دیده می شوند.

ضایعات پیگمانته ای که به علت تغییرات هورمونی اتفاق بیفتد را ملاسما و کلوآسما می گویند. این لک ها از نظر ظاهری شبیه به لک های ناشی از سن هستند اما قسمت بیشتری از پوست را تحت تاثیر قرار می دهند و به علت تغییرات هورمونی رخ می دهند. برای مثال بارداری می تواند سبب تولید بیش از حد ملانین شود که این سبب ایجاد لک های بارداری روی صورت می شود.

زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند هم معمولا دچار ضایعات پیگمانته می شوند چون بدن شان تحت تاثیر نوع مشابهی از تغییرات هورمونی قرار می گیرد. اگر کسی به علت مصرف قرص ضد بارداری دچار لک شده، بهتر است که مصرف این قرص ها را قطع کند. اگر فرد در معرض ملاسما قرار دارد، استفاده مرتب از کرم ضد آفتاب اهمیت زیادی دارد.

برای درمان لکه های پوستی انواع مختلفی از گزینه های درمانی از جمله لیزر ها و دستگاههای IPL در دسترس هستند تا به شما کمک کنند که به نتیجه ای که می خواهید برسید.

شرکت دره صنعت چه پیشنهاداتی برای این منظور دارد:

نزدیک‌ترین کلینیک به شما را از ما بخواهید

برای دریافت شماره همراه خود را ارسال نمایید