درمان ضایعات عروقی

 

درمان ضایعات عروقی

امروزه مردم به دنبال درمان ضایعات عروقی از نظر پزشکی و همینطور زیبایی هستند ضایعات عروقی به دو دسته کلی تقسیم میشوند که یا از بدو تولد وجود دارند یا در سنین پس از تولد به وجود می آید. این ضایعات گاهی خود به خود درمان میشوند. تلانژكتازي، وریدهای عنکبوتی ، واریس، روزاسه، همانژیوما )ماه گرفتگی( ،خال لکه شرابی((Port wine stains و Venous lakes شرایط کاملاً مشابه درمانی دارند.

تلانژکتازی یک ضایعه عروقی به معنی گشادشدن عروق است. عروق متسع شده به قطر نیم تا یک میلیمتر در زیر پوست یا سطح مخاطی قرار دارند.

وریدهای عنکبوتی (نوعی از تلانژکتازی) خوشه رگ های کوچک خونی که نزدیک به سطح پوست می باشد. آنها اغلب قرمز، آبی، یا بنفش است. آنها معمولا بر روی صورت و پاها یافت می شود. و می توانند پیش درآمد مشکلات جدی تری مانند واریس باشند.

واریس ها به معنای پیچ خوردگی و گشاد شدن سیاهرگ ها یا تورّم ورید گفته می‌شود. واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان استرگ‌های واریسی (در پاها و در صورت) میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است. در گذشته، درمان واریس تنها از طریق جراحی‌های پر هزینه و دردناک انجام می‌شد اما اکنون با استفاده از لیزرعروقی این عمل به راحتی و به صورت کاملاً سرپایی قابل انجام است.

آکنه روزاسه یا آکنه بزرگسالی عبارت است از التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت (معمولاً گونه ها ، بینی و پیشانی). از نظر تشخیصی، وجود یک یا چند علامت مانند حالت گرگرفتگی و عروق خونی كوچك وجوش های ظریفی در روی منطقه قرمز رنگ پوست ایجاد می شوند.

همانژیوما تومورهای عروقی خوش خیم متشکل از افزایش تعداد سلول های اندوتلیال منحصر به فردی که عروق خونی هستند. این ضایعات مادرزادی اغلب بدون درمان نیز محو می‌شوند.

خال لکه‌شرابی یک نشان پوستی عروقی صاف به رنگ قرمز تیره تا ارغوانی است. بدون برآمدگی است که با گشادی و افزایش مویرگ‌های پوست مشخص می‌شود. این ضایعه در ابتدا به شکل لکه‌ای صورتی روشن است که می‌تواند به مرور زمان پررنگ‌تر شده و باعث درگیری رگ‌ها، بافت نرم یا هیپر تروفی استخوان گردد.

Venous lakes پاپول(سفت‌دانه ای با قطری کمتر از یک یا نیم سانتیمتر دارد متراکم آبی تیره یا بنفش تیره ) ، در واقع یک کانال عروقی پر خون متسع که ناشی از اتساع در سیاهرگچه ها با یک لایه خاص از سلول های اندوتلیال پهن پر از سلول های قرمز خون شکل می گیردکه معمولا این ضایعه بر روی لب، صورت و گوش است. ضایعات به طور کلی در میان افراد سالمند رخ می دهد.

لیزرهای عروقی واریس و دیگر تکنولوژی های نوری قادر به درمان موثر ضایعات عروقی هستند که با تحریک رگ مورد نظر جذب انرژی بوسیله اکسی هموگلوبین ها اتعقاد ایجاد کرده و ضایعه را درمان میکنند .پیشرفت در دستگاه های لیزر و استفاده از آنها به پزشکان به درمان موثر ضایعات عروقی حتی ضایعاتی که در گذشته غیر قابل درمان بودند کمک میکند که روشی راحت و رضایت بخش برای بیمار است.

انتخاب لیزربا طول موج مشخص ، تنظیم مدت پالس و انرژی برای درمان ضایعات عروقی بسیار مهم استطول موجهاي كوتاهتر ليزر در درمان ضايعات قرمزتر و سطحي تر موثرتر است. ولي در درمان ضايعات عميق تر و آبي رنگ و شبكه اي اين پارامتر موفقيت آميز نيست.

قله جذب اکسی هموگلبین بین 418 تا 538 نانومتر می باشد در تکنولوژی های اولیه تابش بصورت cw بوده که هیچ محدوده اطمینانی برای حفاظت از نواحی اطراف محل ضایعه وجود نداشته در نتیجه این لیزر عروقی عوارض جانبی زیادی به همراه دارد.

لیزرهای PDL با طول موج 585-595 پالس نور زرد درمانی کم عارضه تر به همراه دارند مخصوصا اگر دستگاه مجهز به COOLING قوی باشد عوارض شایع لیزرهای عروقی مانند پورپورا گذرا و موقت را کاهش خواهد داد.

در درمان ضایعات عروقی تلانژکتازی بیشترین مورد درمان را دارند و بیماری روزاسه (قرمزی پوست صورت) که بصورت ارثی هم شیوع می یابد جزو پر مراجعه کننده ترین بیماری هاست و نیز معمولاً به درمان با لیزر به خوبی پاسخ می‌دهند و با چند بار عمل لیزر، 70 درصد پاکسازی قابل دستیابی است.

شرکت دره صنعت چه پیشنهاداتی برای این منظور دارد:

ADVATx

این دستگاه جدیدترین تکنولوژی روز دنیا بعنوان PDL در بازار جهانی جهت درمان ضایعات عروقی مورد استفاده قرار میگیرد. ADVATx ساخت کمپانی Advalight دانمارک دارای FDA آمریکا می باشد و تنها لیزر جامد در دنیاست که قادر به تولید طول موج 589nm می باشد . استفاده از تکنولوژی منحصر به فرد در این دستگاه سبب شده که در مقایسه با دیگر سیستمهای مولد نور زرد که هزینه مصرفی بالایی دارند ، نه تنها دستگاه ماده مصرفی نداشته بلکه هزینه نگهداری آن نیز بسیار کاهش یافته است.

توضیحات بیشتر

Pharaon980

این دستگاه برای درمان ضایعات عروقی سطحی و عمیق کاربرد دارد. درمان ضایعات عروقی عمیق در یک جلسه با استفاده از طول موج 1470nm به منظور اثربخشی بیشتر درمان ، دارای دوربین با قدرت زوم 4x جهت درمان دقیق بافت و قابلیت مشاهده اسپاسم عروق در حین عمل بر روی مانیتور را داراست. دستگاه مجهز به مد multi-pulse جهت حفظ حرارت عروق و افزایش سرعت در عمل می باشد.

توضیحات بیشتر

Diod808

دستگاه ساخت کشور آلمان دارای FDA می باشد . با ایجاد اثر حرارتی در اکسی هموگلبین باعث ایجاد انعقاد و از بین رفتن ضایعه می گردد.

توضیحات بیشتر

EPICARE DUO

دستگاهی قدرتمند ساخت آمریکا ، دارای FDAباطول موج \1064nm Long pulse جهت درمان ضایعات پیگانته و ضایعات عروقی،ضایعاتخوشخیمرنگیدرنظرگرفتهشده است. کروموفور هدف در این طول موج اکسی هموگلبین می باشد که با جذب نور و ایجاد حرارت منجر به تخریب ضایعه می گردد.

توضیحات بیشتر

Cellec

دستگاه Cellec ساخت شرکتJeysis کره دارای هندیسی با قابلیت تعویض فیلتر می باشد . این دستگاه با استفاده از هشت فیلتر با طول موج های مختلف از 420-800nm قابیلت درمان انواع ضایعات پوستی و حذف موهای زائد را دارد. همچنین ویژگی منحصر به فرد دستگاه استفاده از فیلتر های دو طرفه برای درمان ایمن و بدون عوارض آکنه و ضایعات عروقی می باشد.

توضیحات بیشتر

Smooth

دستگاه Smooth cool ساخت شرکت Jeysis کره دارای FDA آمریکا می باشد .این دستگاه با قدرت زیاد ، عمق نفوذ بالا و با استفاده از هندپیس جوانسازی (560-900nm) قادر به از بین بردن ضایعات عروقی سطحیport wine stain، همانژيوم و تلانژكتازي می باشد. دستگاه Smooth cool قدرتمندترین IPL حال حاضر ایران است.

توضیحات بیشتر

Hybrid

دستگاه hybrid ساخت شرکتJeysis کره ترکیبی از دستگاه cellec و smoothcool است . دستگاهی قدرتمند که برترین تکنولوژی های هر دو دستگاه را داراست و قدرتمندترین انتخاب برای هر دو منظور حذف موهای زائد و درمان ضایعات پوستی می باشد.

توضیحات بیشتر