درمان ضایعات پیگمانته

درمان ضایعات پیگمانته

لکه های تیره رنگ پوست معمولا بعلت تجمع ملانين ها در پوست ایجاد مي¬شوند . وقتی اين ضایعات در اپيدرم قرار بگیرند ، بيمارِهايی مانند freckle ,Café-au-lait و sun spot ها ایجاد می شود . وقتی در درم قرار بگیرند ضایعاتی نظیر nevus of ota يا mole ایجاد می شود .

انرژیAge spot ها مجموعه ای سطحی از پيگمانته های پوست هستند که در ناحیه اپيدرم بوجود می آیند و همانطوری که از نام آن¬ها مشخص است مربوط می شود به روند افزایش سن در انسان. و اغلب در اثر قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید و بالا رفتن سن بوجود می آید.

فرکل یا کک ومک لکه های قهوه ای کم رنگ و کوچک هستند که معمولا بصورت پراکنده درصورت و نواحی در معرض نور افتاب مثل پشت دست ها ظاهر میشود .در بروز کک ومک عوامل ژنتیکی کاملا دخیل است ولی عوامل محیطی خصوصا نور افتاب در بروز و تشدید آن کاملا اثر دارد . عوامل هورمونی هم می تواند در ظهور این لکه ها تاثیر گذار باشد .در مواردی هم استرس و تنش های عصبی باعث تشدید کک ومک در افراد مستعد میشود .

Café au lait: این ضایعات Hyperpigmentad مادرزادی هستند كه در اثر افزایش ملانين ها و با حضور مقادیر زيادي از ملانوزوم ها ایجاد مي شود رنگشان از قهوه¬اي روشن تا قهوه اي تیره متغیر است ،ممکن است سطح هموار يا ناهمواری داشته باشند. از نظر سایز هم با هم متفاوت هستند.اين لكه ها در دوران نوزادی ممکن است خيلي روشن باشند و به راحتي معلوم نباشند ، اما احتمال دارد بعد از 2 سال بزرگتر و تيره تر شوند.

لکه های حاملگی یا ملاسما یا کلواسما که به آن لکه هورمونی هم میگویند این لکه ها ابتدا بصورت لکه های قهوه ای کم رنگ ( بزرگتر از کک ومک ) ظاهر میشود و بتدریج بزرگتر و تیره تر می شود وگاها در موارد شدید مناطق وسیعی از صورت ( مثلا گونه ها یا بینی یا پیشانی ) را درگیر میکند . همانند کک ومک سه علت ژنتیک _ هورمون _ و نور آفتاب در بروز و تشدید آن دخیل است ولی بر خلاف کک ومک، در ملاسما نقش عوامل هورمونی بارزتر و آسکارتر است . ملازما به 3 نوع دسته بندی می شود: 1-اپيدرمال2- ترکيبی (ترکيب اپيدرمال و درمال) 3- درمال نوع اپيدرمال به راحتی قابل درمان است ، نوع ترکيبی هم نسبت به درمان خوب جواب می دهد اما نوع درمال به سختی درمان می شود.

ویتیلیگو یا برص که با نام لک و پیس هم شناخته می شود به صورت لکه هایی کمرنگ تر و یا بدون رنگ نسبت به پوست طبیعی ظاهر می شود. این بیماری بر اثر از دست رفتن موضعی و پیشرونده سلولهای مولد رنگدانه و عملکرد ناقص ملانوسیت ها(سلول های رنگدانه پوست) در تولید ملانین بروز می کند.

درمان ضایعات پیگمانته(لکه های پوستی):

برای درمان انواع لکه های پوستی روش های متنوعی انتخاب می شود که جدیدترین آنها استفاده از دستگاههای تخصصی لیزر و یا دستگاهIPLاست. در این روشها پس ازتابش طول موج مناسب ، انرژي توسط ملانين ها جذب مي شود كه باعث افزايش دما و متلاشي شدن ملانين ها مي گردد . اين سلولها بدون اينكه آسيبي به بافتهاي اطراف برسد متلاشي مي شوند سپس اين ذرات بواسطه Phagocyte ها حذف مي شود ، در واقع اين ملانوسيت هاي آسيب ديده توسط خود بدن جذب مي شوند و هيچ اثري از ضايعه باقي نمي ماند .

دستگاههای IPLنظیر SMOOTHCOOL، CELLEC، ULTRACIPLو SMOOTHCOOL Hybrid اين امکان را فراهم مي آورد كه بتوانیم از طیف طول موج هاي مناسب براي ضايعات پيگمانته استفاده كنيم و برای درمان ضایعات اپیدرمال گزینه مناسبی محصسوب می شود.

دستگاه Co2فرکشنال با نام تجاری Edge Fractional انتخابی دیگر برای درمان لکه های پوستی محسوب می شود. در این روش بافت پوست توسط نور لیزر، به صورت ستون های حرارتی تخریب شده که این ویژگی سبب شده تا ریسک تشدید بیماری به حداقل رسیده و درمانی ایمن تر برای انواع لکه های پوستی داشته باشیم.

در روشی دیگر برای درمان انواع لکه های پوستی از لیزر کیوسویچ ان دی یگ(Q.switch Nd:YAG) استفاده می¬شود که با اضافه شد مد فرکشنال به این تکنیک در دستگاهTRI-BEAM امکان درمان تمامی لکه های پوستی حتی حساس ترین آن ها نظیر ملازما(ملاسما) فراهم شده است.

روشی دیگر فتوتراپی یا نوردرمانی است که یکی از روشهای مهم درمانی در بیماریهای مختلف پوستی مانند برص (ویتیلیگو ) و داء الصدف ( پسوریازیس ) محسوب می شود . طول موج ماوراء بنفش نور خورشید با طول موج بین 400-290 نانومتر اثرات متعددی بر روی پوست انسان دارد که دو عملکرد آن جهت درمان بیماریهای پوستی استفاده می شود . اثر اول آن تحریک و تکثیر سلولهای رنگدانه ساز پوستی ،ملانوسیت ، می باشد و دیگر اثر مفید آن تنظیم و مهار سیستم ایمنی پوستی ( که در ایجاد تعداد زیادی از بیماریهای پوستی دخیل است ) می باشد.

با توجه به اثر بخشی مناسب و عوارض اندک نور درمانی یکی از درمانهای رایج و مناسب در درمان بیماریهایی نظیر برص، پسوریازیس، اگزمای مزمن پوستی، اگزمای مقاوم دست و آلوپسی نوردرمانی با کابین های UVA و UVB کمپانی MED LIGHT و همچنین استفاده از دستگاه اگزایمر Exsys 308می باشد.

شرکت دره صنعت چه پیشنهاداتی برای این منظور دارد:

Tri Beam :جهت درمان Freckle/Café au lait/ Lentigo/Age spot/Nevusota

این دستگاه ساخت شرکت Jeysis کره و دارای FDA آمریکا است که از طول موج 532nm می توان برای درمان پیگامانته های سطحی استفاده کرد همجنین مد تخصصی فرکشنال این دستگاه برای درمان ضایعات ملازما و پیگمانته های وسیع مورد استفاده قرار می گیرد.

توضیحات بیشتر

Epcare-DUO

دستگاه Epicare DUO ساخت کشور آمریکا و دارای FDA باطول موج 1064nm\Long pulse جهت درمان ضایعات پیگانته و ضایعات عروقی به کار می رود . کروموفور هدف در این طول موج ملانین می باشد که با جذب نور و ایجاد حرارت منجر به تخریب ضایعه می گردد.

توضیحات بیشتر

Cellec

دستگاه Cellec ساخت شرکتJeysis کره دارای هندیسی با قابلیت تعویض فیلتر می باشد . این دستگاه با استفاده از هشت فیلتر با طول موج های مختلف از 420-800nmومد منحصر به فرد cell-toning قابلیت تبدیل پهنای پالس از میلی ثانیه به میکرو ثانیه را دارا می باشد که بهترین انتخاب برای درمان ضایعات پیگمانته و ملازما است. همچنین ویژگی منحصر به فرد دستگاه استفاده از فیلتر های دو طرفه برای درمان ایمن و بدون عوارض آکنه و ضایعات عروقی می باشد.

توضیحات بیشتر

Hybrid

:دستگاه hybrid ساخت شرکتJeysis کره ترکیبی از دستگاه cellec و smoothcool است . دستگاهی قدرتمند که برترین تکنولوژی های هر دو دستگاه را داراست و قدرتمندترین انتخاب برای هر دو منظور حذف موهای زائد و درمان ضایعات پوستی می باشد.

توضیحات بیشتر

Smooth

دستگاه Smooth cool ساخت شرکت Jeysis کره دارای FDA آمریکا می باشد .این دستگاه با قدرت زیاد ، عمق نفوذ بالا و با استفاده از هندپیس جوانسازی (560-900nm) قادر به از بین بردن پیگمانته های سطحی می باشد. دستگاه Smooth cool قدرتمندترین IPL حال حاضر ایران است.

توضیحات بیشتر