درمان آکنه

 

درمان آکنه

جوش چيست؟

جوش يا آکنه، طيف متنوعي از ضايعات پوستي است که به صورت لکه‌هاي قرمزرنگ يا دانه‌هاي پُررنگ در پوست و يا دانه‌هاي زير پوست شديدتر و همراه با ضايعات چرکي در تنه و اندام‌ها و صورت مشاهده مي‌شود.

عوامل ايجاد کننده جوش کدامند؟

چربي سطح پوست: پوست‌هاي چرب يکي از عوامل ايجاد آکنه يا جوش صورت مي‌باشند.

گروهي از ميکروب‌هايي که روي پوست زندگي مي‌کنند.

التهابات ايجاد شده روي پوست (در بعضي مواقع)

انسداد مجاري غددي زيرپوستي

عوامل مؤثر يا مستعد کننده ايجاد آکنه کدامند؟

مهم‌ترين عامل، عوامل زمينه‌اي هستند و در کنار آن‌ها يکسري عوامل ديگر وجود دارد مانند:

- افزايش چربي زير سطح پوست

- استفاده از کرم‌هاي آرايشي که چربي زيادي دارند

- کار کردن در محيط‌هايي که هواي آن محيط زياد گرم مي‌باشد؛ مانند افرادي که بيشتر در آشپزخانه‌ها و محيط‌هاي گرم داخل کارخانه کار مي‌کنند

- مصرف بعضي از داروهاي قلبي

- استفاده از داروهاي کورتوني که به صورت نادرست تجويز شود

- استفاده از استروئيدهاي آنابوليزان (داروهاي افزايش دهنده حجم عضلات) در آقايان ورزشکاران

جوش یا اکنه چهار جور جا یا جوشگاه یا اثر ممکن است باقی بماند:

1- لک قرمز

2- لک تیره

3- فرورفتگی درسطح پوست

4- برجستگی در سطح پوست

برخی از بیماران دو یا چند جور از این اثرات را همزمان در پوست خودارند:

1- لکه های قرمز جای جوش : اول باید جوشهای صورت به طوراساسی درمان شوند. لکه های قرمز تا حداکثر شش ماه بدنبال بهبودی جوشها خودبخود برطرف میشوند.اگر در برخی موارد مقاوم بودند و خودبخود برطرف نشدند ، با لیزر PDL با نام تجاری ADVATEX میتوان آنها را درمان کرد.باید توجه کرد که دیگر جوش جدید ایجاد نمیشود.وکامل ریشه کن شده است.

2- لکه های تیره : اول باید جوشهای صورت اساسی درمان شود.از کنده کاری و دستکاری جوشها بطورجدی پرهیز شود.کرمهای لایه بردار راه اول درمان هستند.همچنین این کرمها برای جلوگیری از برگشت جوش مؤثرند.راه دوم در صورت عدم پاسخ به روش اول پلینگ و یا میکرودرم ابریشن است.باید مطمئن شویم جوش جدید ایجاد نمیشود. حتی می توان از دستگاه IPL با نامهای تجاری SMOOTHCOOL، CELLEC، ULTRACIPLو SMOOTHCOOL Hybrid استفاده کرد

3-فرورفتگی درسطح پوست : فقط دربرخی از افراد مبتلا به جوش فرورفتگی ایجاد میشود.زیرا این افراد بطورژنتیکی مستعد این عارضه هستند.راه اول درمان مصرف اکوتان است.اکوتان جوشها را ریشه کن و لذا از بجود آمدن فرورفتگیهای جدید پیشگیری میکند.همچنین خود آکوتان در بهبودی فرورفتگی ها کمی مؤثر است.یکسال پس از مصرف اخرین اکوتان اگر همچنان جاهای فرورفته باقی مانده بود،بهترین درمان لیزر فراکشنال CO2 با نام Edge Fractionalاست.

البته فررفتگیهای ناشی از جوش انواع مختلف دارند.برخی مثل دهانه چاه دیوارههای عمودی وتیز دارند که دراین موارد لیزر بهترین روش است.برخی مثل دره دیوارههای شیب دار دارند که دراین موارد بهترین راه ابتدا عمل بازسازی ساب سیژن و سپس لیزر است.باوجود لیزر Edge Fractional روش های دیگر منسوخ شده است.

4- برجستگی درسطح پوست: این عارضه کمتر ازموارد دیگر شایع است. اگر برجستگی به شکل گوشت اضافه یا کلوئید در ناحیه بالای کمر وپشت وسینه ها ایجاد شود،بهترین راه تزریق آمپول کورتون همراه لیزر (Advatex)PDL است ( باید جلسات مکررانجام شود ) . اما اگر به شکل برجستگی های ریز روی چانه و یا بینی ایجاد شوند،بهترین راه لیزر CO2 معمولی است.

شرکت دره صنعت چه پیشنهاداتی برای این منظور دارد: 

Smooth cool

دستگاه Smooth cool ساخت شرکت Jeisys کره دارای FDA آمریکا می باشد .این دستگاه با قدرت زیاد با استفاده از cooling قوی و هوشمند و عمق نفوذ بالا قادر به حذف تمامی انواع مو در تمامی انواع پوست (همچنین موهای رنگ روشن و نازک مانند بالای لب و ...) می باشد. دستگاه Smooth cool قدرتمندترین IPL حال حاضر ایران است.

توضیحات بیشتر

Cellec

دستگاه Cellec ساخت شرکت Jeisys کره دارای هند پیسی با قابلیت تعویض فیلتر می باشد. این دستگاه با استفاده از هشت فیلتر طول موج های مختلف از 420-800nm قابلت درمان انواع ضایعات پوستی و حذف موهای زائد را دارد. همچنین ویژگی منحصر به فرد دستگاه استفاده از فیلتر های دو طرفه برای درمان ایمن و بدون عوارض آکنه و ضایعات عروقی می باشد.

توضیحات بیشتر

Cipl

دستگاه CIPL با قدرت بالا و با استفاده از cooling هوشمند انتخابی مناسب به منظور حذف تمامی انواع مو در تمامی انواع پوست می باشد

توضیحات بیشتر

Hybrid

دستگاه hybrid ساخت شرکت Jeisys کره ترکیبی از دستگاه cellec و smooth cool است. دستگاهی قدرتمند که برترین تکنولوژی های هر دو دستگاه را داراست و قدرتمندترین انتخاب برای هر دو منظور حذف موهای زائد و درمان ضایعات پوستی می باشد.

توضیحات بیشتر

Intracel

دستگاه Intracel ساخت شرکت Jeysis کره با قابلیت تنظیم عمق تابش قابلیت درمان به تناسب عارضه را فراهم میکند .دستگاه بصورت Non invasive با دو مد بایپلار و منو پلار و Invasiveبا سورنهای کتد شده ،علیق بارو کش طلا با دو مد بایپلار و منو پلار قابلیت درمان ایمن بدون عارضه و حساسیت پوستی را می دهد .همچنین جهت عملکرد بهتر ، سرعت بیشتر و نفوذ سوزن به عمق واقعی دستگاه مجهز به هندپیس مگنتیک می باشد.

توضیحات بیشتر